Biyogüvenlik Kabin Kontrol Sistemleri
Aralık 28, 2019 No Comments Projeler Garaj Mühendislik

Biyogüvenlik kabini (ya da biyolojik güvenlik kabini, BGK) Yüksek-Verim Parçacık Yakalama (HEPA) filtresine sahiptir ve personeli ya da personeli ve deneyi sağlığa zararlı maddelerden korur. Genel olarak bulaşıcı mikroorganizmalar ya da patojenler ile kontamine olmuş malzemeler üzerinde güvenli bir şekilde çalışmak için kullanılır. Bu nedenle, mikrobiyolojik güvenlik kabini olarak da bilinir. Biyogüvenlik kabininden dışarı atılan bütün atık hava HEPA-filtreli havadır, böylece zararlı bakteri ve virüsler uzaklaştırılır. Laminar akış steril kabinlerde ise filtrelenmemiş atık hava personele doğru gönderilir, dolayısıyla patojenik maddeler ile çalışmak güvenli değildir. Benzer şekilde, çeker ocakları da biyogüvenlik kabinlerindeki HEPA filtrenin sağladığı çevresel korumayı sağlayamaz.

Çeşitli deneysel araştırmalar ve klinik çalışmalar için üç çeşit biyogüvenlik kabini geliştirilmiştir; Class I, II ve III. Farklı BGK sınıfları ve tipleri temelde iki yönden birbirlerinden ayrılırlar: personeli ve çevreyi koruma düzeyi, ve deneyi koruma düzeyi.

Proje Sahibi
Garaj Mühendislik Garaj Mühendislik, sektörde çalışan ve alanında profesyonellerin, ARGE ve inovasyon çalışmalarının GOSB Teknopark bünyesinde hayata geçirilmiş platformudur.